Sunday, August 28, 2016

Comparing Film Series Box Office Performance

EDIT 9/15/2016: Updated with increased projection for Suicide Squad (from $675M to $715M).

With Suicide Squad overcoming critical negativity to post a huge record August opening and then showing strong legs with only 52% and 42% drops the last two weekends, it now looks clear that the DC Films Justice League Universe (often referred to as the DCEU) is three for three in terms of financial success. Suicide Squad should safely clear $675 Million worldwide. Movie finances are notoriously hard to pin down, but here are two quick pieces of evidence that Suicide Squad, like Man of Steel and Batman v Superman before it, are financially profitable:
 • Even if we assume SS went over budget by $10 Million or so (maybe because of the reshoots), it is still going to post a worldwide gross more than 3.6 times its production cost (for comparison, the hugely successful Guardians of the Galaxy had a worldwide gross 3.3 times its production cost);
 • Warner Brothers is expanding its DC Films slate by adding a Man of Steel sequel and Justice League Dark. This is on top of its already ambitious slate including Wonder Woman, Justice League, The Flash, Aquaman, and The Batman.

The films in the Justice League Universe have also had incredibly strong home media sales thus far, and Suicide Squad also managed to support the number one album in the country with its soundtrack. But focusing just on the worldwide box office totals, we can also put this new film series into context by comparing it to many other film series of the 21st Century. Below is a graph that shows the DCEU in pink but also shows 8 other film series -- The Dark Knight trilogy, The Hunger Games, James Bond, Transformers, Fast & Furious, Harry Potter, the X-Men universe, and of course the Marvel Cinematic Universe (13 films and counting). This graph uses a $715 Million estimate for Suicide Squad, which is probably low.


Some things that stick out to me from this graph:

 • The DCEU is still very early in its development compared to the longstanding film series.
 • The DCEU's first three films are above the initial films in several of the other longstanding film series. In particular, DCEU's films are at least $44 Million above the first five MCU films, they're way above the first 6 X-Men films, and they are above the first five Fast & Furious films. (Some people may want to adjust those earlier movies' totals for inflation, but even doing so, the DCEU comes out pretty strong in comparison thus far.)
 • The DCEU's first two films tracked very closely with the first two films in the Transformers series and the first two in the Hunger Games series. For the third film, Transformers shot up into the billion dollar club while Hunger Games 3 ticked down a bit. Suicide Squad ticked down even a bit more than Hunger Games 3, but whereas the Hunger Games was supposed to be building momentum into the series finally (and so the down tick was disappointing for them), Suicide Squad by contrast was a side-step addition to the universe and somewhat more of a gamble because of the Squad being a relatively unknown intellectual property. So the down tick was expected for Suicide Squad, and 2017 is designed to have a higher box office upside for the DCEU with Wonder Woman and then all the big guns in Justice League.
 • The 4 movies that surpassed $1.2 Billion were all deep in a film series run -- 6th for The Avengers, 7th for Furious 7, 8th for Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, and 11th for Avengers: Age of Ultron. I hope and expect that the DCEU will have a couple movies at that level by the time they hit their 8th or 10th film in the series. For example, I think Justice League, The Batman, and Justice League 2 all have legitimate chances to perform that high, and there may be another solo film that resonates with critics and audiences alike to overperform.
Of course, fans and film buffs usually spend most of their time comparing the DCEU with the MCU. Looking ahead at these two series, it will be very interesting to see how Doctor Strange performs at the end of this year. Will it be the 5th MCU film to clear the $800 Million mark? Probably not, given all the holiday season competition and the fact that there have already been quite a few hit superhero movies this year. I think it's more likely that it will finish around the MCU median of $600-650 Million. Still a solid money-maker.

As for the DCEU, I expect Wonder Woman to outperform MCU's fourth offering ($449 Million for Thor) and I expect Justice League to outperform all prior DCEU films as well as the first 5 MCU films. So DCEU's curve going forward should be pointed toward the highwater mark that is The Avengers. Many people were expecting Batman v Superman to make the jump up into the billion dollar club, but looking at this graph shows that that was a pretty unrealistic expectation. Only The Dark Knight made such a jump, and that is widely considered the best comic-book movie of all time and it had general appeal as well, buoyed by Heath Ledger's Oscar-winning performance. Of course The Avengers also made a big leap above its predecessors, but I think the DCEU counterpart to The Avengers will be Justice League, not Batman v Superman.

13 comments:

 1. Thanks For sharing valuable Information....

  Movie box is excellent application for them who love to enjoy
  their time with movies and TV series.There was a time when watching
  and downloading movies.
  movie box app for android
  moviebox download android

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jmenuji se Lilian N. Toto je velmi radostný den mého života kvůli pomoci, kterou mi Dr.saguru poskytl tím, že mi pomohl získat zpět svého bývalého manžela svým kouzlem a kouzlem lásky. Byl jsem ženatý 6 let a bylo to tak hrozné, protože můj manžel mě opravdu podváděl a hledal rozvod, ale když jsem narazil na e-mail Dr.saguru na internetu o tom, jak pomohl tolika lidem získat jejich ex zpět a pomůže opravit vztah. a aby lidé byli ve svém vztahu šťastní. Vysvětlil jsem mu svou situaci a poté vyhledal jeho pomoc, ale k mému překvapení mi řekl, že mi s mým případem pomůže, a tady nyní oslavuji, protože můj manžel se úplně navždy změnil. Vždycky chce být mnou a bez mého daru nemůže dělat nic. Opravdu si užívám manželství, jaká skvělá oslava. Budu dál vydávat svědectví na internetu, protože Dr.saguru je opravdu opravdové kouzlo. POTŘEBUJETE POMOCI POTOM KONTAKTUJTE LÉKAŘE SAGURU HNED E-MAILEM: drsagurusolutions@gmail.com nebo WhatsApp +12098373537 Je jedinou odpovědí na váš problém a ve vašem vztahu se budete cítit šťastně. a je také perfektní
   1 MILOVACÍ KOUZLO
   2 VYHRAJTE ZPĚT
   3 OVOCE DĚLKY
   4 PODPORA KOUZEL
   5 OCHRANA KOUZEL
   6 OBCHODNÍ KOUZLO
   7 DOBRÉ PRÁCE KOUZLO
   8 KOUZLO LOTTERY a KOUZLO SOUDNÍHO KASE

   Delete
 2. Thanks For sharing valuable Information....

  Movie box is excellent application for them who love to enjoy
  their time with movies and TV series.There was a time when watching
  and downloading movies.
  moviebox for iphone
  apk movie box

  ReplyDelete
 3. PROFESIONÁLNÍ KOUZELNÍK KOUZEL, KTERÝ MŮŽE POMOCI ZPĚT ZÍSKAT EX MILOVAT URGENTNĚ PO ROZDĚLENÍ / ROZVODU I KDYKOLI SE VÁŠ SITUACE ZNAMENÁ BEZ NADĚJE! KONTAKT DR WALE URČITĚ NEJLEPŠÍ KOUZELNÝ KOUZEL ONLINE A JEHO VÝSLEDEK JE 100% ZÁRUKA.
  Kontaktujte DR WALE WHATSAPP: +2347054019402
  Po 4 letech jsem se také oženil, můj manžel, můj manžel začal chodit s jinými dámami a ukazovat mi chladnou lásku, při několika příležitostech mi hrozil rozvodem, pokud se ho odvážím vyslechnout ohledně jeho poměru s jinými dámami, byl jsem úplně zdrcen a zmatený dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu s názvem DR WALE, kterému moc jeho bohů pomáhá lidem s jejich vztahem a manželstvím, nejprve jsem pochyboval, jestli vůbec něco takového existuje, ale rozhodl jsem se to zkusit Když jsem se s ním spojil, řekl mi všechno, co jsem musel udělat, a udělal jsem, aby mě o to také požádal. a pomohl mi vrhnout kouzlo lásky do 48 hodin, můj manžel se ke mně vrátil a začal se omlouvat, teď přestal chodit s dámami a je se mnou v dobrém i v reálném. Obraťte se na toto skvělé kouzlo Caster pro váš vztah / manželství problém.
  WHATSAPP: +2347054019402
  EMAIL: drwalespellhome@gmail.com

  ReplyDelete
 4. Skutečný životní příběh, jmenuji se libanesa, byl jsem ženatý 13 let, moje manželství se nějakou dobu zhoršovalo, takže se to muselo rozpadnout, byla jsem jeho věrnou věrnou podpůrnou a důvěřivou manželkou, měl další divokou stránku, která se vymkla kontrole „Poslední příhodou je, když jsem zjistil, že má poměr 2 týdny před naším 14. výročím svatby. Z ničeho nic na mě můj manžel právě rozpoutal rozvodovou řeč, byl jsem tak zraněný a že jsem nezávislá žena, myslel jsem si Dokázal jsem zvládnout to, že jsem svobodný. Bylo tak těžké jít dál, takže jsem se musel obrátit o pomoc online. Naše manželství a rodinní terapeuti si mysleli, že „něco“ není v pořádku s mým manželem, šel jsem online a zjistil jsem o Dr. Fayosovi a jeho hodnocení dobré práce s kouzlem, kontaktoval jsem ho s tímto e-mailem (Fayosasolusionhome@gmail.com) nebo Whatsapp +2348151918774 objednal jsem si kouzlo lásky v jeho chrámu a 24 hodin poté, co bylo kouzlo provedeno a dokončeno ráno další den kolem 09:34 jsem byl tot Ally šokován tím, jak mi zavolal můj manžel a řekl mi, jak moc mi chybí, jeho kouzlo na mě fungovalo tak rychle a můj manžel byl v poslední době tak milující. Přirozené a já mám šťastné manželství poté, co jsem použil jeho kouzlo lásky, pokud jste v láskyplné a nešťastné manželství, které nelze zachránit, věřte, na konci tohoto tunelu je světlo a existuje velká síla, která může obnovit narušený vztah a manželství bez ohledu na to, jak dlouho jste oba odešli, setkat se s velkým mužem, který může ovládat slunce a měsíc, aby pro vás pracovali a vyřešili váš problém, uzdravili váš manželský vztah a ušetřili peníze Můžete kontaktovat Dr. Fayosu na jeho kontaktních údajích E-mail: (Fayosasolusionhome@gmail.com) nebo Whatsapp +2348151918774

  ReplyDelete
 5. HOW I GOT MY EX HUSBAND BACK WITH THE HELP OF REAL AND EFFECTIVE SPELL FROM DR Owo. I never thought I will smile again, My husband left me with two kids for 5 year, All effort to bring him back failed I thought I'm not going to see him again not until I met a lady called Lisa who told me about a spell caster called Dr Owo , She gave me his contact drowoherbs@gmail.com\ WhatsApp +1 (717) 473-7391 I contacted him and he assured me that within 48hours my husband will come back to me, In less than 48hours my husband came back started begging for forgiveness saying it is the devils work, so I'm still surprise till now about this miracle, i couldn't conceive but as soon as the priest pray for me, i became pregnant and gave birth to my third child, My heart is filled up of happiness to share my life marriage and relationship story with you over here. If you need any assistance from him you can contact him via WhatsApp: +1 (717) 473-7391

  ReplyDelete
 6. heartbreak is so frustrating, my wife abandone me for another man for so many years, i was heartbroken and it was the worse experience of my life, but i thank god for usung Dr Charles to bring her back to me, Dr Charles spell caster is the best i have ever seen, he helped me brought back my wife within 3 days, i promise to share a great testimony to the world how he helped me, if you are going throught any problem in your relationship or marriage he can help you and he does any other spell as well.

  his Email drcharlesspeltemple@enshiangs.com
  website: https://drcharlesspeltempl.wixsite.com/info
  WhatsApp: +16029609776

  ReplyDelete
 7. Hi everyone we can help you acheive ielts score online without you appearing the test hall in any test center of your choice .We can help you to get Certified IELTS IDP / BC certificates with your desired Score. The Certificate is Registered and can be verified
  online, you can use this certificate for University admission and any
  immigration use
  telegram ....... @Passportsservicese

  Whatsapp ------------ +1(901)878-9747

  Contact e-mails .........passportsservices247@gmail.com

  Website ..................https://www.passportsservices
  Obtain IELTS certificates online without Test
  Get IELTS certificate without exam multan,
  IELTS certificate without exam in Kerala,
  IELTS certificate without exam in Hyderabad,
  Buy original IELTS certificate,
  ielts booking ukvi in Qatar,

  ReplyDelete
 8. Good day to you, here is a quick one, just in case you are desperately in need of a trustworthy spell caster to help revive your crumbled relationship. Here is one that is truly versatile, compassionate and reliable when it comes to spell casting.. Doctor Abolo spelling home is the right choice for you. Contact and explain to him and I can assure you that the rest would be complete magic, my love life was on the verge of collapse until I ordered for a love spell while all due procedures were properly followed, I am a living witness that Doctor Abolo spell magic does work that is why i'm using all medium to let the world know of this great witch doctor who brought back peace and unity to my home, Talk to him today and have your emotional setbacks wiped out totally.
  You reach him at these contacts! Abolospell@gmail.com

  ReplyDelete

 9. GET YOUR EX LOVER BACK OR YOUR BROKEN RELATIONSHIP OR MARRIAGE RESTORED BACK.

  Greatest things I have experienced in my life and my broken marriage. and I saw a wonderful testimony of Lisa on a psychic page about the good works of DR Owo. I never believed it, because I have never heard anything about such a miracle before. Nobody would have been able to convince me about it not until DR Owo did a marvelous work for me that restored my broken marriage by getting my husband back to me and leaving the other woman he wanted to marry. as his new wife after fixing their wedding date. I was truly shocked when my husband knelt down pleading for forgiveness for me to accept him back. I am really short of words to use to show my appreciation to Dr Owo For his a God sent to me and my Entire family for divine restoration of my marriage. Contact him now for any kind of help via: drowoherbs@gmail.com

  ReplyDelete
 10. I feel so blessed again in my marriage after PRIEST OSAS brought back my husband that separated with me for good 3 months. ANNY ROBERT by name from California. Even though I have mouths all over my body, it won't be enough to thank PRIEST OSAS for his help in my life. My husband separated with me for 3 months and has been in pain and agony without him. So, I searched for help everywhere but nothing worked out not until I meant PRIEST OSAS who I contacted online. I explained my situation to him and he promised that my husband will get back to me within 24 to 48 hours so that my heart still beats for him. I believed in him and he prepared a spell for me and my husband called me exactly when PRIEST OSAS said. He pleaded and said he needs me back and now we are living happily again for the past 9 months. Everyone out there reading my article that needs help should contact him... Email: Unsurpassed.solution@gmail.com or WhatsApp him : +1(419)359-4367
  https://unsurpassedsolution.blogspot.com/

  ReplyDelete
 11. BEST URGENT EFFECTIVE LOVE SPELL TO GET YOUR EX / HUSBAND / WIFE BACK FAST AND TO SAVE YOUR MARRIAGE NOW CONTACT LORD ZULU ON WHATSAPP DIRECTLY +1 (424) 361‑7554.


  Hi everyone I'm here to testify of a great and powerful spell caster called Lord Zulu. I was so confused and devastated when my husband left me without a word, I needed him back desperately because I loved him so much. So a friend of mine introduced me to this powerful spell caster who had helped her in getting her lover back, so I contacted him and he promised that in less than 72 hours he will come back to me. After I did all he asked, to my greatest surprise my husband who had refused to speak with me came to my house and asked for forgiveness for all he had made me go through and now we are living happily together, if you have any relationship problem I will advise you contact him for your testimonies. Below are his contact details. Contact him on WhatsApp @ +1(424)361‑7554. BLOGSPOT:allsupremepowersolutionhome.blogspot.com

  EMAIL: Allsupremepowersolutionhome@gmail.com

  WEBSITE; http://allsupremepowersolutionhom.website2.me

  ReplyDelete
 12. BEST URGENT EFFECTIVE LOVE SPELL TO GET YOUR EX / HUSBAND / WIFE BACK FAST AND TO SAVE YOUR MARRIAGE NOW CONTACT LORD ZULU ON WHATSAPP DIRECTLY +1 (424) 361‑7554.


  Hi everyone I'm here to testify of a great and powerful spell caster called Lord Zulu. I was so confused and devastated when my husband left me without a word, I needed him back desperately because I loved him so much. So a friend of mine introduced me to this powerful spell caster who had helped her in getting her lover back, so I contacted him and he promised that in less than 72 hours he will come back to me. After I did all he asked, to my greatest surprise my husband who had refused to speak with me came to my house and asked for forgiveness for all he had made me go through and now we are living happily together, if you have any relationship problem I will advise you contact him for your testimonies. Below are his contact details. Contact him on WhatsApp @ +1(424)361‑7554. BLOGSPOT:allsupremepowersolutionhome.blogspot.com

  EMAIL: Allsupremepowersolutionhome@gmail.com

  WEBSITE; http://allsupremepowersolutionhom.website2.me

  ReplyDelete