Sunday, August 28, 2016

Comparing Film Series Box Office Performance

EDIT 9/15/2016: Updated with increased projection for Suicide Squad (from $675M to $715M).

With Suicide Squad overcoming critical negativity to post a huge record August opening and then showing strong legs with only 52% and 42% drops the last two weekends, it now looks clear that the DC Films Justice League Universe (often referred to as the DCEU) is three for three in terms of financial success. Suicide Squad should safely clear $675 Million worldwide. Movie finances are notoriously hard to pin down, but here are two quick pieces of evidence that Suicide Squad, like Man of Steel and Batman v Superman before it, are financially profitable:
 • Even if we assume SS went over budget by $10 Million or so (maybe because of the reshoots), it is still going to post a worldwide gross more than 3.6 times its production cost (for comparison, the hugely successful Guardians of the Galaxy had a worldwide gross 3.3 times its production cost);
 • Warner Brothers is expanding its DC Films slate by adding a Man of Steel sequel and Justice League Dark. This is on top of its already ambitious slate including Wonder Woman, Justice League, The Flash, Aquaman, and The Batman.

The films in the Justice League Universe have also had incredibly strong home media sales thus far, and Suicide Squad also managed to support the number one album in the country with its soundtrack. But focusing just on the worldwide box office totals, we can also put this new film series into context by comparing it to many other film series of the 21st Century. Below is a graph that shows the DCEU in pink but also shows 8 other film series -- The Dark Knight trilogy, The Hunger Games, James Bond, Transformers, Fast & Furious, Harry Potter, the X-Men universe, and of course the Marvel Cinematic Universe (13 films and counting). This graph uses a $715 Million estimate for Suicide Squad, which is probably low.


Some things that stick out to me from this graph:

 • The DCEU is still very early in its development compared to the longstanding film series.
 • The DCEU's first three films are above the initial films in several of the other longstanding film series. In particular, DCEU's films are at least $44 Million above the first five MCU films, they're way above the first 6 X-Men films, and they are above the first five Fast & Furious films. (Some people may want to adjust those earlier movies' totals for inflation, but even doing so, the DCEU comes out pretty strong in comparison thus far.)
 • The DCEU's first two films tracked very closely with the first two films in the Transformers series and the first two in the Hunger Games series. For the third film, Transformers shot up into the billion dollar club while Hunger Games 3 ticked down a bit. Suicide Squad ticked down even a bit more than Hunger Games 3, but whereas the Hunger Games was supposed to be building momentum into the series finally (and so the down tick was disappointing for them), Suicide Squad by contrast was a side-step addition to the universe and somewhat more of a gamble because of the Squad being a relatively unknown intellectual property. So the down tick was expected for Suicide Squad, and 2017 is designed to have a higher box office upside for the DCEU with Wonder Woman and then all the big guns in Justice League.
 • The 4 movies that surpassed $1.2 Billion were all deep in a film series run -- 6th for The Avengers, 7th for Furious 7, 8th for Harry Potter and the Deathly Hallows Part 2, and 11th for Avengers: Age of Ultron. I hope and expect that the DCEU will have a couple movies at that level by the time they hit their 8th or 10th film in the series. For example, I think Justice League, The Batman, and Justice League 2 all have legitimate chances to perform that high, and there may be another solo film that resonates with critics and audiences alike to overperform.
Of course, fans and film buffs usually spend most of their time comparing the DCEU with the MCU. Looking ahead at these two series, it will be very interesting to see how Doctor Strange performs at the end of this year. Will it be the 5th MCU film to clear the $800 Million mark? Probably not, given all the holiday season competition and the fact that there have already been quite a few hit superhero movies this year. I think it's more likely that it will finish around the MCU median of $600-650 Million. Still a solid money-maker.

As for the DCEU, I expect Wonder Woman to outperform MCU's fourth offering ($449 Million for Thor) and I expect Justice League to outperform all prior DCEU films as well as the first 5 MCU films. So DCEU's curve going forward should be pointed toward the highwater mark that is The Avengers. Many people were expecting Batman v Superman to make the jump up into the billion dollar club, but looking at this graph shows that that was a pretty unrealistic expectation. Only The Dark Knight made such a jump, and that is widely considered the best comic-book movie of all time and it had general appeal as well, buoyed by Heath Ledger's Oscar-winning performance. Of course The Avengers also made a big leap above its predecessors, but I think the DCEU counterpart to The Avengers will be Justice League, not Batman v Superman.

4 comments:

 1. Thanks For sharing valuable Information....

  Movie box is excellent application for them who love to enjoy
  their time with movies and TV series.There was a time when watching
  and downloading movies.
  movie box app for android
  moviebox download android

  ReplyDelete
 2. Thanks For sharing valuable Information....

  Movie box is excellent application for them who love to enjoy
  their time with movies and TV series.There was a time when watching
  and downloading movies.
  moviebox for iphone
  apk movie box

  ReplyDelete
 3. PROFESIONÁLNÍ KOUZELNÍK KOUZEL, KTERÝ MŮŽE POMOCI ZPĚT ZÍSKAT EX MILOVAT URGENTNĚ PO ROZDĚLENÍ / ROZVODU I KDYKOLI SE VÁŠ SITUACE ZNAMENÁ BEZ NADĚJE! KONTAKT DR WALE URČITĚ NEJLEPŠÍ KOUZELNÝ KOUZEL ONLINE A JEHO VÝSLEDEK JE 100% ZÁRUKA.
  Kontaktujte DR WALE WHATSAPP: +2347054019402
  Po 4 letech jsem se také oženil, můj manžel, můj manžel začal chodit s jinými dámami a ukazovat mi chladnou lásku, při několika příležitostech mi hrozil rozvodem, pokud se ho odvážím vyslechnout ohledně jeho poměru s jinými dámami, byl jsem úplně zdrcen a zmatený dokud mi můj starý přítel neřekl o kouzelníkovi na internetu s názvem DR WALE, kterému moc jeho bohů pomáhá lidem s jejich vztahem a manželstvím, nejprve jsem pochyboval, jestli vůbec něco takového existuje, ale rozhodl jsem se to zkusit Když jsem se s ním spojil, řekl mi všechno, co jsem musel udělat, a udělal jsem, aby mě o to také požádal. a pomohl mi vrhnout kouzlo lásky do 48 hodin, můj manžel se ke mně vrátil a začal se omlouvat, teď přestal chodit s dámami a je se mnou v dobrém i v reálném. Obraťte se na toto skvělé kouzlo Caster pro váš vztah / manželství problém.
  WHATSAPP: +2347054019402
  EMAIL: drwalespellhome@gmail.com

  ReplyDelete
 4. Skutečný životní příběh, jmenuji se libanesa, byl jsem ženatý 13 let, moje manželství se nějakou dobu zhoršovalo, takže se to muselo rozpadnout, byla jsem jeho věrnou věrnou podpůrnou a důvěřivou manželkou, měl další divokou stránku, která se vymkla kontrole „Poslední příhodou je, když jsem zjistil, že má poměr 2 týdny před naším 14. výročím svatby. Z ničeho nic na mě můj manžel právě rozpoutal rozvodovou řeč, byl jsem tak zraněný a že jsem nezávislá žena, myslel jsem si Dokázal jsem zvládnout to, že jsem svobodný. Bylo tak těžké jít dál, takže jsem se musel obrátit o pomoc online. Naše manželství a rodinní terapeuti si mysleli, že „něco“ není v pořádku s mým manželem, šel jsem online a zjistil jsem o Dr. Fayosovi a jeho hodnocení dobré práce s kouzlem, kontaktoval jsem ho s tímto e-mailem (Fayosasolusionhome@gmail.com) nebo Whatsapp +2348151918774 objednal jsem si kouzlo lásky v jeho chrámu a 24 hodin poté, co bylo kouzlo provedeno a dokončeno ráno další den kolem 09:34 jsem byl tot Ally šokován tím, jak mi zavolal můj manžel a řekl mi, jak moc mi chybí, jeho kouzlo na mě fungovalo tak rychle a můj manžel byl v poslední době tak milující. Přirozené a já mám šťastné manželství poté, co jsem použil jeho kouzlo lásky, pokud jste v láskyplné a nešťastné manželství, které nelze zachránit, věřte, na konci tohoto tunelu je světlo a existuje velká síla, která může obnovit narušený vztah a manželství bez ohledu na to, jak dlouho jste oba odešli, setkat se s velkým mužem, který může ovládat slunce a měsíc, aby pro vás pracovali a vyřešili váš problém, uzdravili váš manželský vztah a ušetřili peníze Můžete kontaktovat Dr. Fayosu na jeho kontaktních údajích E-mail: (Fayosasolusionhome@gmail.com) nebo Whatsapp +2348151918774

  ReplyDelete